Miért van szükség LEI-kódra?

A jogalany-azonosító (LEI) számra vagy kódra a pénzügyi piac nagyobb átláthatóságának biztosítása érdekében van szükség. A kezdeményezést a 2008-as globális pénzügyi válság után indították el, abban a reményben, hogy a jövőben elkerülhetők lesznek a hasonló súlyosságú globális gazdasági sokkhatások. A LEI-kód most már elengedhetetlen a mai pénzügyi rendszerben működő jogalanyok számára. Egy vállalat LEI-rekordja nyilvános információkat tartalmaz, melyek egy globális adatbázisban érhetők el.


Miért hozták létre a LEI-t?

A Global LEI System (GLEIS) rendszert a G20-ak dolgozták ki 2011-ben, a 2008-as globális pénzügyi válságra adott válaszul. Ekkor vált nyilvánvalóvá, hogy átláthatóbb pénzügyi rendszerre van szükség.

A jogalany-azonosító (LEI) egy egyedi szám, más néven kód, amely bármely szervezet vagy jogalany azonosítását lehetővé teszi egy világszintű adatbázisban. A LEI-kód 20 betű és szám kombinációja.

Pontosan úgy, ahogy mi, állampolgárok is rendelkezünk valamilyen nemzeti azonosító számmal, úgy az Ön vállalkozásának is rendelkeznie kell egy globális azonosító kóddal.


Mi a LEI célja?

A LEI célja tehát egyszerű; elősegíti a jogalanyok felismerését, ingyenesen, egy globálisan hozzáférhető adatbázisban. Ez növeli a biztonságot a nemzetközi tranzakciók vonatkozásában, lerövidíti az ügyfélismereti (KYC-) folyamatokat, és a teljes globális pénzügyi rendszerben növeli az átláthatóságot.

Egy vállalat LEI-rekordja olyan nyilvános adatokat tartalmaz, mint például a vállalat neve, címe, székhelye, valamint azt, hogy fióktelep-e, vagy egy másik anyavállalat tulajdonában van-e. Az adatbázishoz a LEI Regiszter keresőeszközével férhet hozzá.


Mi történik, ha nem újítom meg a LEI-kódomat? 

A LEI-kód egy ISO-szabvány, és elsősorban az olyan jogalanyok számára kötelező, amelyek pénzügyi tranzakciókat végeznek vagy a mai pénzügyi rendszerben működnek, különösen az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban vagy az EU-ban.

A „Nincs LEI-kód, nincs üzlet” mondat magáért beszél. LEI-kód nélkül az Ön ügyletei blokkolva lesznek.

Jelenleg pénzügyi intézmények, például a brókercégek, a bankok, a befektetési és biztosítótársaságok, valamint a hitelszövetkezetek tartoznak azok közé a jogalanyok közé, amelyeknek feltétlenül szüksége van LEI-kódra. Ezzel szemben magánszemélyeknek jelenleg nem kötelező rendelkezniük vele.

Ha rendelkezik LEI-kóddal, az biztosítja, hogy vállalkozása megfeleljen a jogalany-azonosító (LEI) használatát előíró 184 nemzetközi szabályozásnak világszerte, ami önmagában is segít egyszerűsíteni a különböző pénzügyi intézményeknél való regisztrációt.

Itt tudhat meg többet arról, hogy kinek van szüksége LEI-kódra.


Hogyan lehet LEI-kódot szerezni? 

A G20-ak koncepciójának kialakítását követően a Pénzügyi Stabilitási Tanács (FSB) egy új nonprofit szervezetet, a Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF) alapítványt bízta meg annak felügyeletével. A kódokat nem az alapítvány adja ki, hanem a Helyi üzemeltetési egységként (LOU) működő állami és magánvállalatok hálózatára bízza azokat. Emellett a LEI-kód beszerzéséhez fel kell vennie a kapcsolatot egy LEI-regisztrációs ügynökkel.

A mi feladatunk az, hogy információt nyújtsunk Önnek a LEI-kódokról, és kezeljük az adatokat, illetve a LOU-k és a jogalanyok közötti kommunikációt. Tisztában vagyunk vele, hogy az Ön ideje értékes, és hogy jelentős munkát fektettünk abba, hogy a leggyorsabb LEI-szolgáltatóvá váljunk.


Főbb tudnivalók

  • A globális LEI-rendszert olyan megbízható információforrásként alakították ki, amely egyedi azonosítókat biztosít minden, globális pénzügyi tranzakciókat végző szervezet számára.
  • A LEI-kód szükséges, és azt egy hivatalos LEI-regisztrációs ügynöknél lehet beszerezni.
  • A nyilvános LEI-adatbázis ingyenes, és hitelesített információkat nyújt a partnereiről.
  • „Nincs LEI-kód, nincs üzlet.”

Szerezze be LEI-kódját még ma

15500 Ft /év

Igénylési folyamatunkkal mindössze néhány perc alatt végezhet.

Igénylés