Kinek van szüksége LEI-kódra?
Kinek van szüksége LEI-kódra? A LEI-kódra azoknak a jogi személyeknek van szükségük, akik pénzügyi tranzakciókban vesznek részt, és akik a pénzügyi piacokon kívánnak kereskedni, például részvényeket, kötvényeket vagy más értékpapírokat vásárolnak. Számos olyan szabályozás is létezik (a joghatóságoktól függően), amely megköveteli a LEI-kód megszerzését.
A LEI-rendszer létrehozása óta világszerte számos új szabályozást vezettek be. Ez a helyzet ahhoz vezetett, hogy számos iparágban számos szervezetnek szükséges igényelnie LEI-t.
Mi az a LEI-kód?
A LEI vagy a jogalany-azonosító egy egyedi, 20 számjegyű alfanumerikus kód. Célja, hogy szabályozott azonosítást biztosítson a jogi személyek, például vállalkozások és szervezetek számára, különösen a pénzügyi ágazatban.
Célja, hogy a gazdaságok átláthatóbbá, a rájuk vonatkozó adatok pedig összefüggőbbé és könnyebben hozzáférhetővé váljanak, ezáltal minimalizálva az ilyen jogalanyokkal való üzleteléssel járó pénzügyi kockázatokat világszerte. A LEI-ről bővebben.
Pénzügyi intézmények, amelyek mindig megkövetelik a LEI-kódot
Jelenleg a LEI-kódot mindig megkövetelő jogi személyek közé tartoznak a pénzügyi intézmények, például a brókercégek, bankok, befektetési és biztosítótársaságok, valamint a hitelszövetkezetek. A LEI Regiszter elkötelezett az iránt, hogy segítsen Önnek a LEI regisztrációs folyamat során.
A magánszemélyeknek azonban nem szükséges LEI-el rendelkezniük ahhoz, hogy a pénzügyi piacon kereskedhessenek. Ezért, ha Ön nem egy vállalat vagy egy társaság, akkor egyelőre nem lesz szüksége LEI-re.
Befektetési vállalkozások és ügyfeleik (EU)
A befektetési vállalkozások és ügyfeleik egy másik típusú szervezet, amely kifejezetten az EU-ban igényel LEI-t. Ennek oka a 2018 januárjában hatályba lépett MiFID II/MiFiR szabályozás.
Ez azt jelenti, hogy az uniós hatóságoknak meg kell tagadniuk a befektetési vállalkozások és ügyfeleik közötti kereskedést, ha a felek nem rendelkeznek LEI-kóddal. Valójában ezt “nincs LEI, nincs üzlet” szabályként ismerik. Ha az Ön szervezete ezen MiFID II/MiFiR követelmények hatálya alá tartozik, akkor igényelhet LEI-t a LEI Regiszter en keresztül.
Kormányzati szervek (USA)
Vannak más típusú jogi személyek is, amelyeknek szintén szükségük van LEI-re, beleértve számos amerikai kormányzati pénzügyi ügynökséget. Ennek oka elsősorban az, hogy a Pénzügyi Kutatási Hivatal kötelezővé tette a LEI-t.
Ilyen ügynökségek például a Federal Reserve System (FED), a Commodity Futures Trading Commission (CFTC) és a National Association of Insurance Commissioners (NAIC).
RTO-k és ISO-k
Emellett 2015 óta a pénzügyi szektoron kívül léteznek olyan amerikai kormányzati szervek is, amelyeknek szintén szükségük van LEI-ekre. A Szövetségi Energiaszabályozó Bizottság (FERC) ugyanis előírja, hogy minden RTO (regionális átviteli szervezet) és ISO (független rendszerüzemeltető) rendelkezzen LEI-számmal.
A pénzügyi átláthatóságról szóló törvény érintettjei
Végül azt is célszerű megemlíteni, hogy bár jelenleg nem ez nem áll fenn, de a közeljövőben további szervezetek számára is kötelező lehet a LEI használata.
Ennek oka az amerikai Regtech törvényen belül a pénzügyi átláthatósági törvény (Financial Transparency Act). Ha ezt elfogadják, akkor ez a törvény megköveteli, hogy az ilyen ügynökségek által szerzett semmilyen adat ne legyen feltételekhez kötve. Az elképzelés lényege, hogy az ilyen szervezetek közötti tranzakciókat és a szabályozásukat sokkal biztonságosabbá tegyék.
A LEI-ek az ilyen adatok azonosításának tökéletes módszere. Ezért minden olyan szervezetnek, amely az itt felsorolt szabályozó ügynökségekkel üzletel, valószínűleg hamarosan szüksége lesz egy LEI-re.