Mi az a LEI-kód?
A LEI-kód a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) által kidolgozott ISO 17442 szabványon alapuló, 20 karakteres kód. A LEI-kód olyan fontos információkra hivatkozik, amelyek átláthatóságot biztosítanak a pénzügyi tranzakciókban való részvétel során, például a részvényekkel, kötvényekkel vagy devizákkal való kereskedés esetében.
Milyen információk határozhatók meg egy LEI-kód alapján?
A nyilvánosan hozzáférhető LEI-adatok elősegítik a jogalanyok egyértelmű azonosítását, és ezáltal nagyobb átláthatóságot biztosítanak a globális piacon. A LEI-kód alapján megtekinthető a jogalany cégneve, a nyilvántartás, amelyben a jogalany be van jegyezve, a nyilvántartási száma, a joghatóság, a vállalat típusa, a jogalany állapota és az elérhetőségi adatok, például a jogalany székhelye és központjának címe. Ezek 1. szintű adatoknak minősülnek. Segítenek átlátni, hogy ki kicsoda. A LEI-kód a jogalany tulajdonosi szerkezetére vonatkozó információkat is tartalmaz. Ezek 2. szintű adatoknak minősülnek. Ezek segítenek meghatározni, hogy ki a jogalany tulajdonosa, és azt is, hogy a jogalany kit birtokol.
A Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF) szerint a LEI-kódot arra tervezték, hogy három kritikus kérdésre adjon választ a vállalati pénzügyi tranzakciók végrehajtása során:
- ki kicsoda?
- mik a tulajdonosi viszonyok?
- mik a tulajdoni viszonyok?
Ezekre a kérdésekre az LEI-keresőben rendelkezésre álló 1. szintű és anyavállalati (2. szintű) adatoknak köszönhetően lehet választ adni.
A LEI-kódok felépítése
A LEI-kód a 17442-es ISO-tanúsítvány alapján van szabványosítva, és 20 szám és betű kombinációjából áll.
- Az 1-4. szám mindig a LEI-kódot kibocsátó LOU azonosítóját adja meg
- A 5-18. szám vagy betű minden egyes jogalanynál egyedi
- A 19-20. szám ellenőrzési célokra szolgál
Kinek van szüksége LEI-kódra?
Jogalany-azonosítóra (LEI) minden olyan jogalanynak szüksége van, amely rendszeresen hajt végre pénzügyi tranzakciókat, ideértve a részvények, kötvények és egyéb értékpapírok vásárlását is.
Az olyan pénzügyi intézményeknek, mint például a bankok, a befektetési és biztosítótársaságok, hitelszövetkezetek és a brókercégek, kötelező LEI-kódot beszerezniük. Az EU-ban például a befektetési társaságoknak és ügyfeleiknek kötelező LEI-kóddal rendelkezniük. Az uniós hatóságok utasítást kaptak arra, hogy utasítsák vissza a befektetési társaságok és az ügyfelek közötti ügyleteket, ha nem rendelkezik mindkét fél LEI-kóddal.
Ma már számos iparágban kötelező LEI-kódot igényelni. Egyes joghatóságokban a jogalanyoktól is megkövetelik, hogy LEI-kódot szerezzenek be, hogy könnyen lehessen azokat azonosítani. Tudjon meg többet arról, hogy kinek van szüksége LEI-kódra.
A természetes személyek kivételt képeznek, és NINCS szükségük LEI-kódra.
A lényeg egyszerűen
- LEI-kód – jogalany-azonosító szám (más néven LEI)
- Egyedi azonosító kód a pénzügyi piacokon ügyleteket végző (részvények, kötvények, határidős ügyletek, devizák stb.) jogalanyok számára.
- Minden, a piacokon lebonyolított ügylet egy LEI-kóddal lesz a másik félhez kapcsolva.
- A szabályozó hatóságok használják a pénzügyi piacok felügyeletére
- Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF)
- A LEI összekapcsolja a pénzügyi piacokat, a vállalatokat és a szabályozó hatóságokat
- A LEI-kódok kiadását a GLEIF által akkreditált LOU-k végzik
- NINCS LEI-KÓD, NINCS ÜZLET
A LEI-kódok megújítása
A LEI-kódokat évente meg kell újítani. Ez azt jelenti, hogy egy 2024. 02. 01-én kiadott LEI-kódot 2025. 02. 01. előtt meg kell újítani. Ha lejár a határidő, a LEI-kódja inaktívvá válik, amíg meg nem újítja. A LEI-kódok megújítására azért van szükség, hogy a globális LEI-állományban szereplő adatok helytállóak és naprakészek maradjanak.
A LEI Regiszter 1, 3 vagy 5 éves időszakra kínál LEI-megújítást. A kifizetett időszaktól függetlenül egy hónappal annak lejárati ideje előtt értesítést küldünk, hogy időben meg tudja újítani LEI-kódját. Többéves LEI-megújítás esetén a LEI Regiszter frissíti adatait a hivatalos cégjegyzékek alapján, és megújítja a LEI-kódot az Ön számára. Célunk, hogy a LEI-adatai mindig naprakészek és pontosak legyenek.
A LEI-kód lényege, hogy összekösse a pontokat
A GLEIF víziója az, hogy egyetlen univerzális regisztrációs számot biztosítson minden jogalany számára világszerte. A LEI-kód szabványosított és kiváló minőségű referenciaadatokat biztosítana.
“Úgy véljük, hogy végső soron minden vállalkozás mögött egyetlen identitásnak kell állnia. Egy LEI-kód beszerzése elősegíti ennek a célnak az elérését”.
GLEIF – Global Legal Entity Identifier Foundation
Ki adhat ki LEI-kódot?
A GLEIF szabályozza a LEI-kódok kiadását, de maga nem ad ki LEI-kódokat. A LEI-kódokat a GLEIF által akkreditált Helyi üzemeltetési egységek (LOU-k) adják ki és kezelik. A LOU-k kapuként szolgálnak azon jogalanyok számára, amelyek LEI-kódot szeretnének beszerezni. A GLEIF által akkreditált LOU-k listája itt található.
A LOU-k a Regisztrációs ügynökök partnerei. A LEI Regiszter egy LEI-regisztrációs ügynök. Elsődleges célunk, hogy elősegítsük a globális LEI-rendszerrel, a LEI-kódok igénylésével, megújításával és transzferével kapcsolatos pontos és megbízható tájékoztatást. Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy egyszerűsítsük a LEI-igénylés, -transzfer és -megújítás folyamatát. Emellett közvetítőként szolgálunk a LOU-k és a LEI-kódot igénylő szervezetek közötti kommunikációban.
Hangsúlyozni kell továbbá, hogy egy LEI-regisztrációs ügynök sikerét az határozza meg, hogy képes-e kiváló szolgáltatást és versenyképes árakat kínálni. Ezért a megközelítésünkben arra összpontosítunk, hogy az ügyfelet helyezzük előtérbe.